Nejčastější dotazy

  • Úvod
  • Nejčastější dotazy
Často kladené dotazy související s pracovním právem a jiné
Zaměstnavatel mi nařídil čerpat dovolenou, mohl to udělat?

Ano mohl. Dobu čerpání dovolené určuje primárně zaměstnavatel, byť by měl u tohoto přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně zaměstnanci oznámit alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době. Je-li dovolená čerpána v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku – zaměstnanec se zaměstnavatelem se však mohou dohodnout i na kratších intervalech.

Dostal jsem výpověď, ale nesouhlasím s ní. Mohu se bránit?

Pokud máte pocit, že výpověď Vám byla dána ze strany zaměstnavatele neoprávněně/neplatně, ihned sdělte zaměstnavateli, že dále trváte na tom, aby Vás zaměstnával. Dále musíte uplatnit neplatnost skončení pracovního poměru u soudu žalobou, a to ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr původně skončit na základě oné výpovědi.

Může mi zaměstnavatel nařídit home office?

Nemůže, výkon práce tzv. na dálku či z domovu je možný jen na základě dohody se zaměstnancem. Zaměstnavatel je oprávněn zaměstnanci práci na dálku nařídit jen v případě, že tak stanoví opatření orgánu veřejné moci, a to na nezbytně nutnou dobu, pokud to ovšem povaha práce umožňuje.

Jak dlouho budu čekat na schůzku?

U nás čekat nemusíte. Je-li věc akutní, domluvíme se na poradě (alespoň telefonicky) hned. Máme více poboček kanceláře a ochotných kolegů, na schůzku tedy čekat nebudete.

Kolik stojí vaše služby?

Domlouváme se s klientem na shodné ceně za každý odvedený úkon právní pomoci. Klient tak vždy přesně ví, co platí a v jaké výši.

Jak vás můžu kontaktovat?

Zavolejte, pošlete e-mail, stavte se osobně na informativní poradu.

Měl jsem mít dovolenou, ale zaměstnavatel mi ji na poslední chvíli zrušil nebo mě dokonce zavolal z dovolené zpět od práce, může si to dovolit?

Zaměstnavatel může změnit (i na poslední chvíli) čerpání dovolené, nicméně pokud tak učiní opravdu až na poslední chvíli, či dokonce již v průběhu čerpání dovolené, může mít toto jeho jednání následek v podobě náhrady škody. Zaměstnavatel je poté povinen nahradit zaměstnanci náklady, které mu bez jeho zavinění vznikly proto, že zaměstnavatel takto změnil určenou dobu čerpání dovolené nebo že ho odvolal z dovolené.

Může mi zaměstnavatel změnit výši mzdy bez mého souhlasu?

Záleží vždy na tom, jak byla výše mzdy původně sjednána. Mzda není povinnou náležitostí pracovní smlouvy a tato tak může být určena i například mzdovým výměrem. Pokud byla mzda sjednána ve smlouvě či dohodě (tedy dvoustranným právním jednáním) nemůže zaměstnavatel tuto mzdu jednostranně změnit. Pokud však zaměstnavatel určil mzdu jednostranně (mzdový výměr, vnitřní předpis), pak mzdu může změnit i bez Vašeho souhlasu.

Jaký je rozdíl mezi výpovědí a dohodou o rozvázání pracovního poměru?

Dohoda je dvoustranné právní jednání, kdy se zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodne, že již nebude pracovní poměr dále pokračovat. Na tom, co vše bude dohoda obsahovat, se smluvní strany dohodnou. Výpověď je jednostranné právní jednání, kdy tuto může dát jak zaměstnavatel tak zaměstnanec. Zatímco zaměstnanec může dát výpověď i bez udání důvodu, či z jakéhokoli důvodu, zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodů uvedených v zákoníku práce.

Mohu se zeptat na právní radu, aniž by jste přebírali zastoupení?

Ano, samozřejmě.

Zastupujete u soudů v různých městech?

Ano, samozřejmě, je-li to potřeba.